NARODOWE CENTRUM BADAŃ JĄDROWYCH w ŚWIERKU WSPOMNIENIE o WARSZAWIE

„Mam tak samo jak ty
Miasto moje a w nim
Najpiękniejszy mój świat
Najpiękniejsze dni…”
24 i 25 lutego nasza stolica odsłoniła przed nami swoje piękne oblicze. Śmiało możemy powiedzieć, że Warszawa – pokazała nam się w pełnej krasie, szczególnie, gdy spacerowaliśmy po Krakowskim Przedmieściu. Dwudniowa wycieczka dla naszych Licealistów klas I – III to jednak nie tylko doznania estetyczne, ale przede wszystkim ogromna porcja wiedzy, jaką zyskaliśmy, zwiedzając Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku, Centrum Nauki Kopernik i oczywiście samą Warszawę. Zacznijmy jednak od początku.
Dzień 1.
Za niecodzienne wydarzenie możemy uznać naszą obecność w NCBJ, które jest jednym z największych instytutów naukowych w Polsce, dysponujących m.in. jedynym w Polsce jądrowym reaktorem badawczym Maria. Teraz, zagadnienia z promieniowania kosmicznego, budowy podsystemów największych akceleratorów na świecie czy też z promieniowania jonizującego i materiałów do ich produkcji możemy uczynić tematem naszych codziennych rozmów – przy pomidorowej. Zupa ma tu swoje uzasadnienie, bowiem po warsztatach w NCBJ – nasz apetyt na dodatkowe porcje – nie tylko wiedzy… wyostrzył się co najmniej podwójnie.
Dzień 2.
To czas zwiedzania Warszawy – z niezwykle charyzmatyczną przewodniczką, Panią Magdą, która oprowadziła nas po najbardziej charakterystycznych punktach stolicy, odkrywając przed nami najbardziej tajemnicze sekrety Warszawy i jej mieszkańców. Jeden z nich, próbował odsłonić ich nawet znacznie więcej… Bez najmniejszych przeszkód dotarliśmy jednak do kolejnego punktu programu – na samą zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Potem była już tylko intelektualna uczta w Centrum Nauki Kopernik, w którym dosłownie doświadczaliśmy nauki na sobie, eksperymentując ze światem materii.
PODSUMOWANIE:
„Już dziś wyruszaj ze mną tam
Zobaczysz jak przywita pięknie nas
Warszawski dzień”

PS Dziękujemy naszemu Pilotowi za odlotową wycieczkę!

Skip to content