Gra terenowa- „Niepodległość”

W historii Polski, tak się składa,
Był kiedyś ponad wiek niewoli;
Jedenastego listopada
Nasz kraj z niewoli się wyzwolił.
I wtedy myśl powstała taka,
By przez szacunek dla przeszłości,
Ten dzień na zawsze dla Polaka,
pozostał Dniem Niepodległości.
Wolność, niezależność, możliwość podejmowania decyzji zgodnie z własną wolą, swoboda- często niedoceniana, nieodpowiednio rozumiana, nie tak modna, jak pojęcie tolerancji, a przecież z nią spokrewniona, starsza. Warto o niej pamiętać, ale jak zrozumieć jej wartość będąc wolnym?? Dziś w naszej szkole nie odbyła się tradycyjna akademia z okazji Święta Odzyskania Niepodległości 11 listopada…
Uczniowie ZSO STO w Kluczborku wzięli udział w eksperymencie naukowym, organizowanym przez United Future Works, polegającym na próbie podróży do przeszłości. Niestety w wyniku wady wehikułu czasu wszystko skończyło się katastrofą, a samo urządzenie uległo poważnemu uszkodzeniu. Uczniowie utknęli w anomalii czasowej, z której musieli się wydostać. W tym celu wyruszyli w podróż po szkole… szkole, w której czyhały nań tajemnice i dziwy…
Udział wzięli: Perfekcyjny Naukowiec- Młody Pracownik United Future Works, James Carnew- pomysłodawca i organizator tegorocznej drogi do wolności (Michał Topolski); Niemiec- Dyrektor Szkoły Otto Nӧller, amator łowiectwa i militariów (Paweł Radaczyński); Zielarka- zziębnięta, uboga, acz poczciwa staruszka (Julia Frankiewicz); Maria Skłodowska-Curie i Pierre Curie- jedna z niewielu polskich noblistek wraz z wiernym mężem, umysły ponadprzeciętne i wyjątkowe osobowości (Karolina i Agata Maszkowskie); Adam Mickiewicz- nasz narodowy wieszcz i najwyższy autorytet w dziedzinie literatury (Leszek Moniakowski); Listonosz Robert- skromny chłopak z wielkim sercem (Oskar Dawid); Ksiądz Robak- emigrant znający znikomość i marność życia, bojownik o wolność (Patryk Wypych); płonący w ogniu piekielnym Duch Stanisława Augusta Poniatowskiego- panującego podczas rozbiorów mecenasa nauki i sztuki (Alicja Burdzy); Kasia- współczesna polska patriotka o ponadczasowym talencie i głębokiej wrażliwości (Katarzyna Lewicka); oraz pozostali ciekawi świata, inteligentni, pomocni i rozważni uczniowie klas I- VII szkoły podstawowej, II i III gimnazjum oraz I i II liceum STO w Kluczborku.
Brawurowo odegrane role oraz stworzona przez grających atmosfera pomogły osiągnąć cel i dojść do końca gry. Uczniowie wczuli się w klimat, dokładnie słuchali instrukcji, dynamicznie przekazywali sobie i wykonywali niełatwe polecenia. Nad całością czuwały czujne patrole harcerzy. Wszyscy świetnie się bawili i wiele nauczyli…

Skip to content