Pióra w oleju…

Każde dziecko rodzi się z pasją odkrywcy, lubi eksperymentować i samodzielnie wykonywać doświadczenia (co potwierdzą wszyscy rodzice przypominający sobie tysiąc razy zadawane im pytanie: „A dlaczego?”).
Dla malucha w wieku przedszkolnym oraz w młodszym wieku szkolnym przeprowadzanie eksperymentów to świetna zabawa, a zarazem nauka rozwijająca umysł i wyobraźnię, dająca podstawy z zakresu chemii, fizyki czy matematyki. Samodzielne wykonywanie doświadczeń pozwala na lepsze zapamiętanie wiedzy, sprawia, że nauka jest łatwiejsza i bardziej efektywna. Pozwala ono również na rozbudzanie u dzieci zamiłowania do przedmiotów ścisłych i przyrodniczych.
Warto wreszcie podkreślić, że poprzez eksperymentowanie dziecko ma okazję, aby samo tworzyć wiedzę, a w dodatku rozwija przy tym instrumentalną i kierunkową stronę osobowości.
Nasz kolejny eksperyment związany był z lekturą Hanny Łochockiej „O wróbelku Elemelku”. Zadawaliśmy sobie pytanie:
Jaki wpływ ma oliwa w wodzie na ptasie pióra?
A oto, jakie wysnuliśmy WNIOSKI:
Olej pływa po powierzchni wody, ponieważ jest od niej lżejszy.
Piórka po wyjęciu z wody są posklejane.
Pióra ptaków pływających po wodzie, na której rozlana jest ropa naftowa, robią się ciężkie; uniemożliwia to latanie i ptak ginie.
Gdy więc znowu zobaczymy (oby jak najrzadziej!) biedne ptactwo, które ugrzęzło w pełnej tłuszczu wodzie, pomyślimy: lepiej samemu eksperymentować niż skazywać zwierzęta na takie eksperymenty!

Skip to content