4 listopada 2018

Skażeni polskim romantyzmem mistycznym

SZKOLNY KLUB KONESERÓW SZTUKI
DIAMENTY W POPIELE

Szkolny Klub Koneserów Sztuki nabiera rozpędu… wraz z każdym kolejnym COOLturalnym Klubowiczem. Można powiedzieć, że rodzimy się niczym Feniks z popiołów, szlifując również swoje umysły na diamenty, co też w kontekście Wajdy (przypomnijmy  „Popiół i diament”) ma swoje wiary – godne! uzasadnienie.

Prawdziwa przygoda zaczyna się wtedy, gdy czeka nas NIEZNANE, gdy stajemy oko w oko ze SZTUKĄ, pisaną wielką literą. Ta stanowi jakość samą w sobie. Wystarczy nadmienić malarstwo Artura Grottgera (nierozerwalnie wpisanego w polski krajobraz romantyczny) i zderzyć je – z demaskatorską siłą Francisca de Goi, by poczuć, jak maska mocno trzyma się twarzy.

Stąd też nasze ostatnie klubowe spotkanie – było wyzwaniem dla wielu z nas. To swoisty rozrachunek z przeszłością, odwaga, by (sobie) odpowiedzieć – na ile jesteśmy skażeni polskim romantyzmem mistycznym?

Czy nasze DZISIAJ opiera się na PRZESZŁOŚCI, widzianej oczami wielkich romantyków? Czy nie nazbyt długo tkwimy przykryci romantyczno-martyrologicznym płaszczem usprawiedliwień? W końcu – jacy jesteśmy? Kim jesteśmy? Odpowiedź może zaskoczyć wielu z nas.

Pamiętajcie… – „Gdy rozum śpi, budzą się demony”.

 

Skip to content