Dzień Świadomego Korzystania z Internetu w Społeczne Liceum STO w Kluczborku

31 marca 2021 roku w Samorząd Uczniowski STO zorganizował dla wszystkich uczniów szkoły Dzień Świadomego Korzystania z Internetu. Akcja ta była częścią projektu „Przystań w sieci”, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został on stworzony z myślą o uczniach i nauczycielach poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z Internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa on – line. Projekt jest objęty honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.
W ramach projektu nauczyciele oraz wszyscy uczniowie klas licealnych wzięli udział w kursach e-learningowych poświęconych bezpieczeństwu, profilaktyce zagrożeń w Internecie, prywatności, nielegalnym i szkodliwym treściom w sieci oraz zagadnieniu cyfrowych śladów i reputacji on-line.
Dzień Świadomego Korzystania z Internetu włączył w budowanie świadomości w sieci całą społeczność szkolną. Przedstawiciele samorządu szkolnego przeprowadzili zajęcia poświęcone tworzeniu Kodeksu Zasad Korzystania z Internetu w klasach IV – VI. Uczniowie klas I – III SP tworzyli takie zasady na lekcjach z wychowawczyniami. Klasy VII i VIII wzięły udział w zajęciach zrealizowanych przez uczniów klasy I LO w ramach projektu edukacyjnego z wiedzy o społeczeństwie „Manipulacji się nie damy! Jak świadomie korzystać z informacji medialnych w Internecie?”. Uczniowie liceum uczestniczyli w tym dniu w zajęciach „Prawo do wizerunku. Zdjęcie ląduje na Facebooku, a Ty… w sądzie!” z adwokatką dr Anną Supranowicz z Wyższej Szkoły Prawa we Wrocławiu. Uczniowie dowiedzieli się w trakcie tych zajęć czym są prawa osobiste i wizerunek, w jaki sposób można naruszyć prawo do wizerunku, w jaki sposób prawo chroni wizerunek oraz na co zgadzają się zakładając konto na Facebooku.
Mamy nadzieję, że nasze działania przyczyniły się do podniesienia świadomości nas wszystkich o potencjalnych zagrożeniach, jakie mogą na nas czyhać w sieci oraz do pogłębienia refleksji nad tym, jak być świadomym użytkownikiem Internetu – takim, który działa tu aktywnie, ale i skutecznie unika zagrożeń i ryzyka z taką aktywnością związanego.
Staranie o certyfikat „Szkoły Promującej Świadome Korzystanie z Internetu w roku szkolnym 2020/2021” będzie zwieńczeniem naszej pracy w projekcie. Brawo My!
Członkowie Zarządu Samorządu Uczniowskiego: Wojciech Ilnicki, Karolina Maszkowska, Justyna Tomys, Jakub Topolski, Michał Topolski, Kacper Sychla
Opiekunka SU: Joanna Piłat
Skip to content