13 kwietnia 2017

25-lecie szkoły

Święto, święto i… nie po święcie!

Przez cały rok szkolny 2016/2017 nasza szkoła obchodziła piękny jubileusz – 25-lecie!

   Z tej okazji dn. 15 października 2016 r. odbyły się (nie pierwsze i nie ostatnie) uroczystości „urodzinowe” Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku. Było i podniośle, i miło (a przecież nie zawsze udaje się to pogodzić). Przybyli wspaniali Goście, m.in. p. Andrzej Faracik – sekretarz generalny Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie, a także przedstawiciele władz miasta i powiatu oraz reprezentanci innych placówek dydaktycznych z Kluczborka. W progach szkoły znowu pojawili się również „Rodzice-Założyciele”, czyli te osoby, które ćwierć wieku temu wielkim wysiłkiem i zaangażowaniem doprowadziły do powstania pierwszej niepublicznej szkoły w naszym mieście. Podczas urodzin uhonorowano pięcioro spośród zasłużonych dla szkoły osób. Srebrne Odznaki Społecznego Towarzystwa Oświatowego otrzymali: p. Lidia Bogucka-Lukas oraz p.p. Mariusz Kik, Jacek Tybur, Krzysztof Bednarski i Dariusz Dybek. Spotkanie było nie tylko okazją do wspomnień o 25-letniej już przeszłości, wspomnień, którymi dzieliła się p. Beata Bednarska – Dyrektor ZSO STO, ale dało również możliwość zaprezentowania recytatorskich i piosenkarskich talentów. Nicola Petrucha oraz Karolina Maszkowska powiedziały wiersze naszej absolwentki, a obecnie studentki filologii polskiej – Karoliny Chyły. Nicola Pietrucha, Marzena Liśkiewicz oraz świetny zespół złożony z naszych uczniów oraz gości z Młodzieżowego Domu Kultury, a kierowany przez p. Marlenę Liśkiewicz, zaśpiewali piosenki, które rozgrzały wszystkich zgromadzonych.

Nie obyło się także bez akcentu naukowego – p. Dariusz Dybek wygłosił krótki wykład poświęcony pierwszej polskiej encyklopedii, a więc „Nowym Atenom” Benedykta Chmielowskiego (to ten, co stwierdził: „Koń jaki jest, każdy widzi”!). Na koniec najmłodsi uczniowie przedstawili spektakl, który przygotowali pod opieką pań: Anety Gieselbert, Sabiny Soboty i Agnieszki Bulak – nasi aktorzy zagrali „Małego księcia”. Sprawił on, że po podniosłych i zabawnych chwilach pojawiła się zaduma…

Poprzedni akapit zawierał słowa: „Na koniec”. Nie był to jednak koniec, bo po przedstawieniu na salę wjechał (w asyście fajerwerków) wielki urodzinowy tort. Nie pobył on w tej sali zbyt długo, bo zjedli wszyscy uczestnicy uroczystości. Było więc nie tylko podniośle, zabawnie, refleksyjnie, ale też… słodko!

            Niecałe dwa miesiące później miała miejsce kolejna odsłona obchodów 25-lecia szkoły. Dla wszystkich dzieci (i dorosłych też) 6 grudnia to data wyjątkowa. Wiadomo: przychodzi św. Mikołaj i rozdaje prezenty… Dla uczniów naszej szkoły ów dzień był jednak podwójnie niezwykły, bo przybył do nas wspaniały gość: prof. Jan Miodek. Wybitny znawca polszczyzny, wielki autorytet językoznawczy, autor niemal 20 książek, ponad 500 artykułów, prowadzący ponad dwa tysiące odcinków telewizyjnej „Ojczyzny – Polszczyzny” oraz „Słownika polsko-polskiego” dał popis elokwencji i erudycji. Najpierw uczniom kl. IV- VI Szkoły Podstawowej wyjaśnił między innymi, co oznacza imię Mikołaj, skąd wzięła się nazwa Kluczbork i jak należy akcentować niektóre wyrazy, a później – podczas spotkania z gimnazjalistami i licealistami – wyjaśniał na przykład, co jest złego w pisaniu: „Produkt dedykowany dla…” oraz w ciągłym powtarzaniu słowa „Dokładnie”, gdy chcemy coś potwierdzić.
O tym, że to była niezwykła lekcja języka polskiego, świadczyć może fakt, że dzieci miały dziesiątki pytań, zaś starsi przez niemal półtorej godziny chłonęli słowa Profesora.
A jak sympatycznym człowiekiem jest Jan Miodek mogli się przekonać wszyscy już po obu spotkaniach: z nieschodzącym z ust uśmiechem i cierpliwie dawał autografy i pozował do zdjęć, jak prawdziwa gwiazda. Którą zresztą naprawdę jest…

            Po całej serii innych uroczystości, nastąpiło ukoronowanie obchodów 25-lecia istnienia szkoły – w postaci wernisażu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Artform 2017”. Nawiązywał on do artystycznej imprezy sprzed prawie 20 lat! W 1998 roku postanowiliśmy bowiem sprawdzić, czy naprawdę – zgodnie z obiegowym powiedzeniem – ,,małe jest piękne”. Zorganizowaliśmy wtedy I Ogólnopolski Festiwal Małych Form Literackich i Plastycznych pod patronatem Prezydenta R.P. Aleksandra Kwaśniewskiego. Naszym zamierzeniem było, aby młodzi artyści z całej Polski mieli okazję do sprawdzenia, czy potrafią zamknąć piękno, uczucie w kilku słowach, kilku ruchach ołówkiem, pędzlem. Okazało się, że uczniowie z całej Polski wykorzystali tę okazję…

Gdy zatem zastanawialiśmy się, jak zamknąć obchody 25-lecia naszej szkoły, wybór od razy padł na reaktywację konkursu sprzed lat. Tym razem nazwaliśmy go Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Artform 2017” i skierowaliśmy zaproszenia do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz innych placówek dydaktyczno-wychowawczych. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania: napłynęło prawie 1600 prac z różnych zakątków kraju. Jury miało więc co robić: najpierw wyselekcjonowało 230 dzieł, które znalazły się na wystawie, a później spośród nich wybrało te, które zasłużyły na nagrody i wyróżnienia.

O tym, jak wyglądają owe prace, mieli okazję przekonać się uczestnicy uroczystości rozdania nagród oraz wernisażu. Wszystko odbyło się 30 marca 2017 r. Wprawdzie nie mógł przybyć osobiście p. Zygmunt Puchalski – prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego, który nasz konkurs objął honorowym patronatem – ale w jego imieniu zawitał do Kluczborka p. Andrzeja Faracik, sekretarz generalny Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie. Właśnie On, w towarzystwie p. Mariusza Kika, prezesa Samodzielnego Koła Terenowego Nr 111 STO w Kluczborku, wręczał nagrody i wyróżnienia niezwykłym artystom – młodym ludziom, którzy włożyli wielkie serce w małe prace i pokazali, co potrafi cierpliwość, subtelność, delikatność… Wyróżnione prace okazały się bardzo odmienne. Jedne zachwycają precyzją i kunsztem technicznym, inne – ciekawym pomysłem. Jeszcze inne – prostotą czy wręcz dziecinną naiwnością. Łączą je zaś dwie sprawy: niewielkie rozmiary i prawdziwa sztuka!

            Upłynęło zatem 25 lat! Dobrze jest wspominać ten wspaniały czas, ale wiemy, że przed nami kolejne ćwierćwiecze, i kolejne, i kolejne…

Skip to content