17 kwietnia 2017

Artform 2017

„Małe dzieła – wielka Sztuka!”

Niemal dwie dekady temu, w 1998 roku, postanowiliśmy sprawdzić, czy naprawdę – zgodnie z obiegowym powiedzeniem – ,,małe jest piękne”. Zorganizowaliśmy więc wówczas niemałą imprezę: I Ogólnopolski Festiwal Małych Form Literackich i Plastycznych pod patronatem Prezydenta R.P. Aleksandra Kwaśniewskiego. Naszym zamierzeniem było, aby młodzi artyści z całej Polski mieli okazję do sprawdzenia, czy potrafią zamknąć piękno, uczucie w kilku słowach, kilku ruchach ołówkiem, pędzlem. Okazało się, że uczniowie z całej Polski wykorzystali tę okazję…

Gdy zatem zastanawialiśmy się, jak zamknąć obchody 25-lecia naszej szkoły, wybór od razy padł na reaktywację konkursu sprzed lat. Tym razem nazwaliśmy go Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Artform 2017” i skierowaliśmy zaproszenia do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz innych placówek dydaktyczno-wychowawczych. Odzew przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania: napłynęło prawie 1580 prac z różnych zakątków kraju. Jury miało więc co robić: najpierw wyselekcjonowało 230 dzieł, które znalazły się na wystawie, a później spośród nich wybrało te, które zasłużyły na nagrody i wyróżnienia.

O tym, jak wyglądają owe prace, mieli okazję przekonać się uczestnicy uroczystości rozdania nagród oraz wernisażu. Wszystko odbyło się 30 marca 2017 r. Wprawdzie nie mógł przybyć osobiście p. Zygmunt Puchalski – prezes Społecznego Towarzystwa Oświatowego, który nasz konkurs objął honorowym patronatem – ale w jego imieniu zawitał do Kluczborka p Andrzeja Faracik, sekretarz generalny Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Warszawie.

Właśnie On, w towarzystwie p. Mariusza Kika, prezesa Samodzielnego Koła Terenowego Nr 111 STO w Kluczborku, wręczał nagrody i wyróżnienia niezwykłym artystom – młodym ludziom, którzy włożyli wielkie serce w małe prace i pokazali, co potrafi cierpliwość, subtelność, delikatność…

Wyróżnione prace są bardzo odmienne. Jedne zachwycają precyzją i kunsztem technicznym, inne – ciekawym pomysłem. Jeszcze inne – prostotą czy wręcz dziecinną naiwnością. Łączą je zaś dwie sprawy: niewielkie rozmiary i prawdziwa sztuka!

Wszystkim nagrodzonym bardzo gratulujemy, a uczestnikom Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Artform 2017” – dziękujemy i… zapraszamy za rok!

Prezentujemy prace nagrodzone i wyróżnione w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Artform 2017.

 

 

 

 

Wernisaż Artform 2017


Skip to content