Zaproszenie na 25 wieczór muzyczny

2️⃣5️⃣ wieczór muzyczny🎧🎼
Pan Jacek Tybur zaprasza uczniów klas VII, VIII STO Kluczbork, uczniów Społeczne Liceum Ogólnokształcące oraz Rodziców i Nauczycieli w najbliższy czwartek – 13 kwietnia, na godz. 17:00 do pracowni ART – na spotkanie z legendą sceny muzycznej – zespołem Led Zeppelin🎯

Kto nie zna „Stairway to Heaven” (nr 1. na listach wszech czasów), kto nie słyszał najsłynniejszego gitarowego riffu w historii rocka z utworu „Whole Lotta Love”, kto nie poczuł w sobie dramatyzmu utworu „Kashmir”… ten mało słyszał i mało przeżył.

Wielu miało nadzieję, że największy zespół rockowy przetrwa, że będzie grał dalej, że znajdzie nowego perkusistę i nic się nie zmieni. Z drugiej strony trudno było sobie wyobrazić udane zastępstwo nieodżałowanego Johna Bonhama „Bonzo”. Był on kapitalnym perkusistą, a w zespole zajmował dokładnie taką samą pozycję, jaką każdy z pozostałych trzech członków. Wszyscy stanowili o sile kapeli – byli dosłownie jednym organizmem. Dlatego też, niezależnie co grali i jak grali, każdy ich utwór był niepowtarzalny i najwyższej artystycznej próby. Wtedy, po nieco ponad dwóch miesiącach od śmierci Bonhama, członkowie grupy wystosowali oświadczenie – jasne, proste i niepozostawiające żadnych wątpliwości… wręcz „suche” w formie:

„Chcielibyśmy ogłosić, że strata naszego drogiego przyjaciela wraz z poczuciem wspólnoty, które było między nami, skłoniła nas do podjęcia decyzji, aby nie kontynuować dalszej działalności w dotychczasowej formie”.

Jimmy Page, gitarzysta zespołu, dodał później: „Nie potrafię sobie wyobrazić, że oglądam się na estradzie i widzę za perkusją kogoś innego. To byłoby nieuczciwe”.

Zapanowało powszechne niedowierzanie. Wielu „znawców” próbowało na siłę znaleźć odpowiednie zastępstwo przy perkusji. Świat różnymi głosami starał się namówić ich do kontynuowania kariery. Niestety, przyszłość mogła już tylko korzystać z zamkniętego dorobku grupy. Wielu bardzo znanych wykonawców z innych kapel, niejako ich konkurenci, twierdziło jasno, że Led Zeppelin zmienił w muzyce rockowej wszystko, że był niepowtarzalny, najróżnorodniejszy. W wielu plebiscytach i rankingach, nawet tych tworzonych już w XXI wieku, poszczególni muzycy zespołu umieszczani byli i są na pierwszych miejscach wszech czasów.

Ich muzyka była tak różnorodna i bogata w źródła, motywy i symbole z wielu kultur, że słuchając każdej płyty, nie było miejsca na nudę, na jakąkolwiek monotonię.

Jimmy Page jako najlepszy gitarzysta rockowy, prekursor dwugryfowej gitary Gibsona.

Robert Plant jako najlepszy wokalista rockowy, który głosem wprowadzał słuchaczy w ekstazę, a tekstom, czasem prostym i banalnym, dodawał dramaturgicznych znaczeń.

John Paul Jones jako najlepszy gitarzysta basowy, grający również na klawiszach i gitarze akustycznej, tworzył niepowtarzalne tło dla solowych popisów pozostałej trójki.

John Bonham jako najlepszy perkusista rockowy wszech czasów, którego perkusja była jak bicie serca całego zespołu.

W późniejszych latach muzycy zagrali razem jako Led Zeppelin tylko kilka razy i z powodu ważnych okazji – raz także z Jasonem Bonhamem (synem „Bonzo”) na perkusji. Grali też w różnych zespołach jako gwiazdy lub występowali w duetach – choćby Page i Plant. Jednak dla „wyznawców” rocka pozostali na zawsze niedościgłą legendą.

Skip to content