10 kwietnia 2017

Nasi absolwenci

To byli nasi uczniowie – absolwenci Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku
Nasza szkoła istnieje już od 1991 roku. Jej mury opuściło dotąd (tj. do czerwca 2011 r.) niemal 340 absolwentów: ponad 120 uczniów ukończyło szkołę podstawową, blisko 90 – gimnazjum, a 125 zdało egzamin maturalny w liceum.
Solidne wykształcenie, jakie uzyskali absolwenci Zespołu Szkół Ogólnokształcących STO w Kluczborku, pomogło im dobrze radzić sobie w późniejszym życiu. Wstępem do niego zazwyczaj są studia. Nasi uczniowie wyższe wykształcenie zdobywali (lub zdobywają) na wielu renomowanych uczelniach Polski i świata. Wśród uniwersytetów i akademii wybieranych przez absolwentów są m.in.: Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa im. Leona Schillera w Łodzi (Wydziały: Sztuka Operatorska; Film Animowany i Efekty Specjalne; Fotografia), Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (Wydział Prawa i Administracji), Akademia Medyczna we Wrocławiu (Wydział Lekarski), Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu (Wydział Zarządzania, Informatyki i Finansów), Politechnika Wrocławska (wydział Robotyki) oraz Ringling College of Art and Design w Sarasocie (USA), a także Imperial College w Londynie (Wielka Brytania).
Choć dobrze pamiętamy wszystkich, którzy dotąd opuścili mury naszej szkoły (a i oni nie zapominają o swojej „Społecznej”, co objawia się np. w tym, że odwiedzają nas już jako dorośli ludzie), chcielibyśmy wspomnieć niektórych z nich. Oto sylwetki kilkorga absolwentów.

Katarzyna Dybek

Jest absolwentką Społecznego Gimnazjum STO w Kluczborku – szkołę ukończyła w 2006 r. Jako trzecioklasistka została laureatką Międzynarodowego Konkursu „Odkrywamy Europę”, organizowanego przez Centrum Nauki „Kopernik”, a dotyczącego największych uczonych Starego Kontynentu. Nagrodą był rejs polskim żaglowcem „Pogoria” po Morzu Śródziemnym wraz z innymi zwycięzcami konkursu (z naszego kraju i Hiszpanii). Właśnie wtedy pojawił się pomysł wyjazdu na dalszą naukę poza granice Polski. Będąc w I kl. Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Kluczborku Katarzyna Dybek zdobyła stypendium fundowane przez rządy Norwegii, Danii oraz Szwecji i została uczennicą Red Cross Nordic United World College w Flekke w Norwegii. Tam w 2009 r. zrobiła (z bardzo dobrym wynikiem) maturę międzynarodową, co pozwoliło jej uzyskać kolejne stypendium, dzięki któremu jest obecnie studentką renomowanej amerykańskiej uczelni Ringling College of Art and Design w Sarasocie (USA). Uczy się tam grafiki komputerowej oraz biznesu sztuki – efekty można zobaczyć m.in. na stronach internetowych, na których umieszczane są dokonania studentów uczelni z Florydy:
http://www.ringling.edu/ (tu: zakładka Student work)
http://cargocollective.com/kasiadybek
http://www.behance.net/kasiadybek

Aleksandra Malinowska

To absolwentka Społecznego Liceum Ogólnokształcącego STO w Kluczborku w 2011 r. Jej uzdolnienia zwłaszcza w dziedzinach humanistycznych objawiały się już podczas nauki w naszej szkole. Dowodem na to są liczne nagrody w konkursach literackich (np. w 2008 r.: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Czytamy i piszemy” w Kozienicach, III miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Na skrzydłach poezji” w Łodzi, wyróżnienie w konkursie „Refleksy – spadkobiercy Herberta” w Szczecinie; w 2009 r.: III miejsce w „Festiwalu Młodych Talentów” w Wałbrzychu, nominacja do głównej nagrody konkursu „O Srebrne Pióro” w Mielcu oraz II miejsce w „Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Bolesława Leśmiana” w Iłży). W II kl. Ola zdecydowała, że poświęci się fotografii i szybko osiągnęła niemal profesjonalny poziom. Zaowocowało to m.in. ścisłą współpracą z Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z prywatnymi firmami zajmującymi się modą, wreszcie – prezentowaniem swoich dokonań na własnych stronach internetowych (m.in. http://shownd.com/malinowska ). Potwierdzeniem talentu i pracowitości Aleksandry Malinowskiej jest fakt, że przy pierwszym podejściu (mimo ogromnej konkurencji) dostała się na Wydział Operatorski Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej im. Leona Schillera w Łodzi (specjalność: fotografia).

Dominika Frycowska

Spędziła w naszej szkole niemal 12 lat: najpierw jako uczennica Społecznej Szkoły Podstawowej STO, później gimnazjalistka, wreszcie licealistka. Egzamin maturalny zdała w 2005 r. Była już wtedy osobą mającą bardzo określone plany co do swej przyszłości, a wiązały się one ściśle ze sztuką. W wyborze drogi życiowej utwierdzały Dominikę sukcesy w konkursach plastycznych, np. zdobycie Grand Prix w III Międzynarodowym Festiwalu Małych Form Plastycznych w Kluczbork w 2003 r. i uzyskane rok później wyróżnienie za grafikę w XIV na Ogólnopolskim Konkursie Grafkom w Bydgoszczy. Tuż po maturze Dominika Frycowska dostała się na Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zrobiła dyplom w 2010 r. (przy okazji kończąc w latach 2007-2009 Studium Pedagogiczne przy Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie). O wielkim talencie Dominiki Frycowskiej świadczy m.in.,. to, że w 2009 r. Jej praca otrzymała tytuł „Grafika Roku”, a Autorka – stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, natomiast pracą dyplomową Rektor ASP w Krakowie uhonorował specjalnym medalem, zaś Stowarzyszenie „Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie” przyznało za to samo dzieło – wyróżnienie. Lista nagród uzyskanych przez Dominikę Frycowską jest już bardzo długa (mimo że ukończyła studia całkiem niedawno), a o uznaniu fachowców może świadczyć to, że prace Autorki znajdują się w zbiorach: Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie, Stowarzyszenia „Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie”, w galerii University of Arts in Philadelphia (USA) oraz w Framingham Art Center (USA), natomiast znawcy sztuki mogli podziwiać dokonania Artystki na indywidualnych wystawach w Kluczborku, Krakowie i Heidelbergu (Niemcy).
Zainteresowani mogą zobaczyć dzieła Dominiki Frycowskiej również na stronach internetowych:
http://www.asp.krakow.pl/grafika/new/index.php/wystawy/157-dominika-frycowska-qprzemijanieq
http://www.asp.krakow.pl%2Fgrafika%2Fnew%2Findex.php%2Fkatedra-grafiki-warsztatowej%2Fpracownia-miedziorytu%2F252-dyplomy-2010
http://www.grafika.asp.krakow.pl/index.php/photography-1/196-students-works-20092010
http://www.triennial.cracow.pl/dyplomy2010/
http://www.galeria.mutu.pl/profil/wiewiorka3%23med:2;dzp:1

Ewa Łuczków

Jest absolwentką Społecznego Liceum STO w Kluczborku, które ukończyła w 2010 r. (wcześniej uczyła się w Społecznej Szkole Podstawowej i Społecznym Gimnazjum, zatem spędziła w Zespole Szkół Ogólnokształcących STO 12 lat!). Niemal wszyscy pamiętają Ewę jako osobę, która wciąż coś rysowała. O tym, że nie były to rzeczy bezwartościowe, świadczy fakt, że jeszcze jako uczennica zdobyła nagrody na Międzynarodowych Festiwalach Małych Form Literackich i Plastycznych „Artform” w Kluczborku (m.in. zajęła I miejsce w 2001 r. w kategorii: malarstwo), natomiast w XX Ogólnopolskim Konkursie Grafiki Komputerowej Grafkom 2010 w Bydgoszczy została laureatką głównej nagrody za pracę zatytułowaną (można ją zobaczyć na głównej stronie internetowej naszej szkoły – należy tylko odnaleźć „Kolorowe strony naszej rzeczywistości”). Kolejnym dowodem na talent Ewy Łuczków jest to, że w 2010 r. za pierwszym razem dostała się na renomowany Wydział Operatorski i Realizacji Telewizyjnej w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi (specjalność: film animowany i efekty specjalne).

Skip to content