Maraton Pisania Listów

Od wieków grudzień to miesiąc składania sobie życzeń i robienia prezentów. Od kilkunastu lat jest to także czas, w którym możemy pomóc nieznajomym ludziom na całym świecie… pisząc listy! Międzynarodowa organizacja pozarządowa Amnesty International zainicjowała akcję cieszącą się coraz większym zainteresowaniem, ale przede wszystkim – przynoszącą wymierne korzyści. Jest to Maraton Pisania Listów, czyli największa na świecie akcja na rzecz praw człowieka.

W roku 2017 w niemal wszystkich krajach na Ziemi odbywa się ona po raz kolejny. Tym razem możemy listownie apelować do władz w Hondurasie, Turcji i na Madagaskarze, by zaprzestały represji wobec MILPAH, czyli Ruchu Niepodległości Rdzennej Ludności, wobec tzw. „10 ze Stambułu” (a więc m.in. działaczy Amnesty International, ujawniających łamanie praw człowieka w ich kraju) oraz Ovisa Razafimalala (działacza, który walczy o obronę lasów deszczowych na ojczystej wyspie).

Akcję koordynuje m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2 (i Publiczne Gimnazjum Nr 3) w Kluczborku. Właśnie tam udała się grupa naszych uczniów z kl. I SLO STO. W ciągu niespełna godziny napisali oni kilkadziesiąt listów we wspomnianych sprawach. Teraz pozostało tylko czekać na wiadomość, że międzynarodowe (czyli także sto-wskie) starania przyniosły efekt i sprawiły, że w Hondurasie, Turcji i na Madagaskarze przestrzega się podstawowych praw człowieka!

Skip to content